Fizjoterapia Stomatologiczna
Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się kompleksowym usprawnianiem chorych z dysfukcją stawu skroniowo-żuchwowego oraz wszelkimi powiązanymi fizjologicznie i mechanicznie strukturami w okolicach głowy, szyi, miednicy a nawet stóp. Fizjoterapia, pisząc ogólnie, jest dziedziną medycyny,wykorzystującą naturalne metody przywracania zdrowia. Jej celem jest pobudzenie organizmu do walki z chorobą za pomocą różnych bodźców fizycznych. Należą do nich zabiegi fizykalne, terapie manualne oraz masaż. Z zabiegów fizykalnych najczęściej wykorzystywany jak laser, galwanizacja i elektrostymulacja. Nasz gabinet posiada również innowacyjne urządzenie do terapii Tecar. O działaniu i skuteczności tego urządzenia odsyłamy do zakładki Terapia Tecar -Winback. Oprócz zabiegów fizykalnych z powodzeniem stosuje się specjalistyczne terapie manualne dedykowane dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych oraz masaż.
W stomatologii fizjoterapię z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu:
- dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych czyli bólu , trzasków, przeskakiwania, nieprawidłowej ruchomości żuchwy ( zabaczania na bok), a także ograniczenia opuszczania żuchwy,
- zgrzytania, zaciskania zębów,
- wzmożonego napięcia mięśni w obrębie głowy i szyi,
- bólu i zawrotów głowy,
- neuralgii i porażenia nerów twarzowego i trójdzielnego.
Fizjoterapia Stomatologiczna obejmuję takie obszary jak:
- Terapia stawów skroniowo-żuchwowych
- Integracja odruchów ustno-twarzowych dr Swietłany Masgutowej
- Terapia Crafta (Craniofacial Therapy Academy)
- Terapia neuro-odruchowa twarzy (refleksologia twarzy)
Prawie 50% rozwoju dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego powodowanych jest przez ważne wydarzenia życiowe, które odgrywają istotną rolę w ich rozwoju. Jak wykazały badania pacjenci z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych przeżywają dwa razy więcej sytuacji stresujących przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Pośród tych osób, które cierpią z powodu bólów głowy, objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego są bardzo powszechne, w szczególności u osób z migrenami i szyjno-pochodnymi bólami głowy, co potwierdza, ze dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego oraz migrena to choroby współistniejące. Sugeruje to również,że stopień zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, oraz pierwotnego bólu głowy są współzależne.
Przygotowanie pacjenta do głównego leczenia polega na uwolnieniu zaburzeń psychosomatycznych (dolegliwości cielesne mające podłoże w psychice). Stosuje się tutaj terapie holistyczne takie jak Terapia czaszkowo-krzyżowa oraz Terapia neuroodruchowa twarzy (refleksologia twarzy). Następnym etapem jest zlikwidowanie wszystkich napięć i zaburzeń mięśniowo-powięziowych w ciele oraz w twarzoczaszce. Kolejnym elementem leczenia jest mobilizacja kluczowych stawów w układzie ruchu i kręgosłupie oraz mobilizacja stawów i szwów czaszkowych w obrębie głowy. Skorygowanie postawy ciała następuję poprzez zastosowanie indywidualnych ćwiczeń oraz jeśli to konieczne dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych celem utrzymania prawidłowej postawy. Bardzo ważne jest również wprowadzenie do leczenia autoterapii czyli nauczenie pacjenta ściśle dobranych, do zaburzenia, ćwiczeń do pracy w domu.
Należy pamiętać, że tylko ścisła współpraca pacjenta z lekarzem oraz fizjoterapeutą może przynieść pozytywne efekty leczenia.
Integracja odruchów to współczesny program o rozwoju człowieka i wykorzystaniu jego neurofizjologicznych zasobów rozwojowych, uczenia się i zdrowia. Celem programu jest uruchamianie naturalnych mechanizmów rozwoju odruchów twarzy w celu samoregulacji napięć mięśniowych, kształtowania się złożonych koordynacji potrzebnych do mowy, jedzenia i wyrażania emocji. Program ten przeznaczony jest dla osób ,u których proces rozwoju odruchów ustno-twarzowych nie przebiega prawidłowo (zaburzenia mowy,wady wymowy). Celem programu jest uruchomienie naturalnych mechanizmów w rozwoju odruchów twarzy.
Innowacyjna metoda terapii manualnej, zajmująca się głównie problemami bólowymi głowy i dysfunkcjami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Metoda koncentruje się na precyzyjnym badaniu, leczeniu oraz autoterapii całego układu czaszkowo-żuchwowego (stawy skroniowo-żuchwowe, czaszka, układu nerwowy oraz inne elementy anatomiczne mogące brać udział w problemie pacjenta). Twórca metody von Piekartz wyróżnił cztery główne źródła dysfunkcji w obrębie czaszkowo-twarzowym: czaszkowo-szyjne, czaszkowo-twarzowe, czaszkowo-żuchwowe oraz układ nerwów czaszkowych, które kierunkują dalszą diagnostykę i leczenie dysfunkcji.
Bazuje na zjawisku łuku odruchowego. Podobnie jak na dłoniach i stopach również na głowie znajdują się punkty i obszary, które poprzez układ nerwowy są połączone z odpowiednimi narządami czy też układami organizmu.
Delikatny zabieg terapii neuro-odruchowej twarzy bodźcuje mózg, pobudza procesy samoregulacji i samoleczenia. Reguluje energetykę organizmu. Poprawia działanie układu immunologicznego, hormonalnego i nerwowego. Zabieg jest bardzo przyjemny, wycisza i odpręża.
Dobroczynny wpływ na centralny układ nerwowy sprawia, że zaawansowana terapia neuro-odruchowa twarzy jest rekomendowana w rehabilitacji: schorzeń neurologicznych różnego pochodzenia. Pomaga w stanach depresyjnych i lękowych, bezsenności. Refleksologia twarzy to technika bardzo bezpieczna. Bardzo niewiele jest przeciwwskazań do jej wykonywania, są to stany zapalne i krwawienia w obrębie twarzy. Zaleca się serie zabiegów w tygodniowych odstępach, ale w przypadku uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego masaże wykonuje się nawet codziennie.
Zabiegi terapii neuro-odruchowej twarzy pomagają m.in. w terapii: bólu różnego pochodzenia, choroby Parkinsona, depresji, migreny, neuralgii, osteoporozy, otyłości, paraliżu, parestezji, schorzeń narządów słuchu i wzroku, stwardnienia rozsianego (SM), zaburzeń krążenia, zaburzeń pracy tarczycy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zespołu przewlekłego zmęczenia. Specjalne techniki na twarzy są stosowane w terapii niepłodności, w pracy z kobietami w ciąży oraz przy porodzie.